poniedziałek, 23 marca 2015

Lublin 7-8.03.2015

W dniach 7-8 marca miał miejsce wyjazd na posiedzenie Komisji Akademickiej PTTK, które odbyło się w Lublinie. W delegację ze środowiska białostockiego udały się aż 4 osoby, a nasza reprezentacja była najbardziej liczna na spotkaniu. Po rozgoszczeniu się w przytulnym hostelu w Centrum wyruszyliśmy zwiedzać miasto, a pierwszym odwiedzonym punktem, znajdującym się w pobliżu miejsca naszego noclegu, był słynny lubliński browar "Perła", gdzie latem organizowane są liczne koncerty i pokazy filmów dla smakoszy piwa.Spacerując ulicami miasta dotarliśmy do Placu Katedralnego przy którym znajduje się Wieża Trynitarska posiadająca taras widokowy, z którego można obejrzeć panoramę miasta, oraz Archikatedra pod wezwaniem świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty z pięknym i bogatym wnętrzem.


Idąc w stronę Rynku natrafiliśmy na słynny Kamień nieszczęścia, z którym wiążę się wiele miejskich legend, mówiących o dokonanych na nim ścięciach głów oraz popadaniu w ruinę budynków przy których budowie został użyty. Chwilę później wyszliśmy na Rynek, na którym szczególną uwagę przykuwa Kamienica Konopniców, uważana za najładniejszą ze znajdujących się na nim budowli. Natomiast na środku znajduje się Stary Ratusz, który w roku 1578 stał się siedzibą Trybunału Koronnego dla Małopolski.

Kolejnymi odwiedzonymi miejscami był "wciśnięty" między pobliskie kamienice i niepozornie wyglądający z zewnątrz, a bogaty w środku, Kościół pw. św. Stanisława i mieszczący się w nim Klasztor Dominikanów oraz znajdująca się w Muzeum Lubelskim, zlokalizowanym na Wzgórzu Zamkowym, Kaplica Trójcy Świętej.


Po całym dniu, który upłynął pod znakiem zwiedzania, udaliśmy się na obrady.

W niedzielę, na zakończenie wycieczki, odwiedziliśmy Państwowe Muzeum na Majdanku, upamiętniające ofiary i historię tego obozu koncentracyjnego.Realizacja całego programu wycieczki oraz oprowadzanie po zwiedzanych miejscach i opowiadanie ich historii miały miejsce dzięki uprzejmości Marka Dudy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz